Jak jsme slavili slunovrat

18. 6. Pořádala Pohanská rodina (ČPS) oslavu letního slunovratu pro děti. Přesněji řečeno ji pořádala Žabka, autorka pohádkového cyklu věnovaného jednotlivým svátkům. Sešli jsme se v Jižních Čechách v malebné krajině mezi rybníky.

Sešli jsme se v malebné krajině mezi rybníky.

Sešli jsme se v malebné krajině mezi rybníky.

Místo ohlášených dvaceti účastníků nás bylo nakonec dvanáct. Což vlastně nakonec vůbec nevadilo. Jen počasí s námi zezačátku trochu laškovalo bouřkami, ale nakonec se do nás sluníčko pěkně opřelo a celé odpoledne bylo krásně teplo. Došlo i na koupání v rybníce.

Odpoledne jsme věnovali celé dětem – hrám, koupání, tramponíně, zvířatům atd. Vyráběli jsme také náramky pro štěstí, které jsme s dětmi nabili silou letního slunce během večerního obřadu. Pro výrobu jsme používali spíše dětské barvy a prvky. Motýly, květiny, korálky pod. Jako občerstvení jsme měli skvělé sušenky ve tvaru sluncí, které dovezla Arie. A na rituál upekla Žabka nádherné sušenky se obrázky zvířátek.

Odpoledne jsme věnovali celé dětem.

Odpoledne jsme věnovali celé dětem.

Večer jsme pak s dětmi utvořili kruh a přivolali sílu slunce dětskými písněmi. Obětovali jsme Bohům dary a chvíli rozjímali nad váznamem letního slunovratu. Rituál vedli Žabka a Vlkůň a odvedli skvělou práci. Dali přednost jednoduchosti a hravosti. Což bylo dobře. Je vidět, že s oslavami s dětmi mají své zkušenosti. Děti samotné jsme spíš nechali se na rituál dívat, aniž bychom je k něčemu nabádali. Nakonec se samy od sebe zapojily všechny. Je to vlastně logické. Nechtěly zůstat stranou. I nejmenší to pochopili.

Pohanství by asi mělo být něco, k čemu mohou a nemusí dojít, ale měli bychom jim tu příležitost minimálně nabídnout. Je to lepší, než je do čehokoliv tlačit a udělat jim z toho povinnost.

Vyráběli jsme také náramky pro štěstí.

Vyráběli jsme také náramky pro štěstí.

Celý den byl velmi příjemný, hlavně pro děti. Skvěle se spolu vyblbly a nakonec i rituál je zaujal díky dětským písním a hravé jednoduchosti. Byla to teprve třetí událost s Pohanskou rodinou, ale nějak takhle bych si asi představoval, že to budeme dělat. Obyčejně. Jendoduše a hravě, aby se bavily hlavně děti.

Děkujeme mnohokrát Žabce a její rodině za krásně strávenou slunovratovou sobotu.

2016-06-18 (1)