Samhain

nahrávám mapu....

Datum / čas
Date(s) - 10.11.2018
11:30 - 19:00

Místo konání
Prokopské údolí

kategorie


Přijďte se společně poklonit našim předkům a možná se i trochu bát.

V sobotu 10.11. společně oslavíme Samhain (Dušičky, Den Náv) v Praze v Prokopském údolí.

Program:

Pro zájemce je možnost ještě před oslavou Samhainu společně navštívit Náprstkovo museum, kde je aktuálně velká výstava o indiánských kulturách http://www.nm.cz/Naprstkovo-muzeum/Vystavy-NpM/Indiani.html, kde jistě můžeme načerpat inspiraci i pro naši osobní pohanskou praxi. Sraz v 11,30 před Náprstkovým museem.

K samotné oslavě Samhainu se sejdeme se v 15,00 na louce před informačním střediskem Společnosti pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí (poblíž Hlubočepského jezírka, tam co jsou ovečky a kozy).

Nejprve společně vyrobíme dar pro předky (z přírodních materiálů), který později symbolicky obětujeme větru. Také si vyrobíme svíčky ze včelího vosku a ořechových skořápek, které pošleme po vodě předkům.

Aby se děti trochu protáhly a odreagovaly, zahrajeme si nějakou pohybovou hru, po které bude následovat krátké povídání o Samhainu a příprava na strašidelnou „cestu do podsvětí“ a rituál.

V loňském roce jsme měli jako hlavní téma Zemi, letos to bude vítr. A protože vítr věstí změny, tak poprosíme větrné bohyně a bohy, aby nám se změnou pomohli. Pokud máte ve svém životě něco, co chcete změnit, co nejkonkrétněji to napište na kousek papíru a ten si vezměte s sebou. Společně pak naše přání pošleme větrným bytostem až do oblak.

Prosím, nacvičte si s dětmi úryvek textu známé anglické písničky:

The answer, my friend, is blowing in the wind
The answer is blowing in the wind

 

Předkům zazpíváme (jen část textu) písničky od Hradišťanu https://www.youtube.com/watch?v=WfJfMC9I3cc

Stále jsou naši mrtví s námi

a nikdy vlastně nejsme sami

po chrpách, které kvetli vloni

slabounce jejich ruce voní.

Co s sebou: přírodniny pro výrobu daru (hlavně listy, pokud nebudete mít, nevadí), svačinu (na místě bude k dispozici teplé pití), teplé oblečení (počítejte i s deštěm), pokud s námi půjdete i na výstavu, tak peníze na vstupné

Pokud by se chtěl zúčastnit někdo mimopražský, je možné na místě přespat (spacák s sebou), ale potřebuji to vědět dopředu, abych to stihla domluvit.

Hlaste se prosím do 4.11. na mail katerina.matouskova@pohanskaspolecnost.cz

Akce se bude konat,pokud se přihlásí alespoň dvě rodiny.