Vílí pohádky na dobrou noc

Název: Vílí pohádky na dobrou noc

Autor: Karen Wallace a Lou Kuenzeler

Hodnocení: Kvalita (5/5), Relevance (5/5)

vilipohadkyÚryvek: Laura zavřela oči a ucítila na dlani tvrdé kulaté semínko, jako by to byl malinký oblázek. Snažila se vybavit
si tu úplně nejkrásnější květinu. Pak se stalo něco zvláštního. Semínko v její ruce začalo prskat jako rachejtlička z ohňostroje. „Teď otevři oči a zasaď semínko. Až to uděláš, mysli na sebe,“řekl skřítek Prašník a oči mu zářily. „O zbytek se už postarám.“ Laura se shýbla, udělala prsty v zemi malou jamku a opatrně do ní semínko položila. Když zvedla oči, Prašník byl pryč. Od té chvíle se Laura začala uzdravovat. Když přišel pan doktor, byl velmi potěšený zlepšením jejího zdravotního stavu a řekl, že Laura přece jen do nemocnice nebude muset. Přešlo jaro, nastalo léto a Laura ležela každý den na své dece na zahradě. Ze semínka, které dostala od Prašníka, vyrostla vysoká a silná rostlina a pokaždé, když se na ni Laura podívala, pokoušela si představit, jak bude vypadat, až pokvete….

OLYMPUS DIGITAL CAMERARecenze:  Kniha Vílí pohádky na dobrou noc je zajímavá hned v několika rozměrech, kterými se výrazně odlišuje od běžných pohádkových knih. V prvé řadě prvních dvacet stran je určeno rodičům. Autoři zde vysvětlují jak s touto knihou pracovat, vysvětlují pojem víl, elementálních bytostí, důchů stromů atd. Dále mne velmi zaujalo, že na konci každého z dvaceti příběhů o vílách, je vždy napsáno poselství té které pohádky. Tato poselství mají dle autora: „v dětech podporovat smysl pro nalézání pozitivních, klidných a pokojných řešení problémů.“ Tato poselství také poskytují zajímavá témata pro diskuze s rodiči. Další věcí, kterou se tato pohádková knížka odlišuje, jsou tři řízené meditace (o přírodě, mracích a květinových vílách) a jedna vizualizace mořských víl. A poslední věcí, kterou jistě ocení mnohý rodič, je rejstřík hodnot a problémů. Najdete zde abecední seznam hodnot a problémů, se kterými se můžete potýkat v jednotlivých stádiích vývoje dítěte. K nim je pak přiřazeno, ve které z pohádek se nachází téma, které aktuálně chcete dítěti vysvětlit. Pohádky samotné jsou krásnými, pozitivními a poutavými příběhy, doplněnými krásnými ilustracemi ilustrátorky Fei. Tuto knížku mohu doporučit pro všechny děti, od těch nejmenších až po děti školního věku, neboť každé z nich si v pohádkách něco najde. Ty nejmenší krásné obrázky, ty nejstarší pak poselství mezi řádky.