Sedmero duchovních cviků pro těhotné

od Kira Nuit

publikováno 16.června 2012

Překlad: Gin

Když jsem byla těhotná, lidé si mne rádi dobírali: „Jen počkej, až se ti to narodí, to už nebudeš mít na záliby čas!“ Myslela jsem, že těmi zálibami myslí něco jako cestovat po Evropě, propařit noc u počítačových her, nebo vyrazit si na tancovačku. Netušila jsem, že záliby, na něž nebude čas, zahrnují i takový úklid domu, jakýkoliv projekt, který je časově náročnější než deset minut, nebo jen praktikování základních a pro zdraví mé duše nejnezbytnějších duchovních cvičení. Naštěstí jsem se vrhla na svou spiritualitu již v těhotenství a podařilo se mi podařilo instinktivně ukotvit některé praxe dříve, než se dítě narodilo. Vy můžete z mých zkušeností těžit.

1. Provádějte denní cvičení

Před mnoha lety mě T. Thorn Coyle seznámil s denními cvičeními pro pohany (více informací

v této knize. Denní cvičení Vám poskytnou pevný základ a ten jsem snad nikdy nepotřebovala tolik, jako když jsem vstoupila do životní etapy rodičovství. Těhotenství může být opojné a magické období pro oba rodiče; je nádherné provádět všechny ty meditace, práce s energiemi, očisty a vizualizace – jedna má alespoň čas a chuť to dělat. Použijte tu hraniční a tvůrčí energii těhotenství k tomu, abyste rozvinula své stávající duchovní zvyky a nebo si osvojila i nové. Buďte rozmařilá a urvěte si pro to co nejvíce času, neboť to pak může trvat roky, než zas budete mít čas se v klidu posadit k oltáři.

Ještě k tomu prohlubování nebo začínání nových praktik – radím Vám, abyste si promyslela, která cvičení/rituály/meditace jsou pro Vás nejdůležitější. S novorozencem v náruči budete mít čas a energii tak sotva na jedno jasně dané cvičení denně. Které to bude? Zanechte nadějí, že pak zvládnete cokoliv dalšího a raději se rovnou soustřeďte na to nejdůležitější nebo nejvíce naplňující. Jistěže se ta praktika časem změní, ale je lepší být od začátku rozhodnutá, kudy se ubírat a jak to sladit s potřebami děťátka, než potom plýtvat vzácnými minutami rozhodováním o tom, co vlastně dělat.

2. Vyviňte si zkrácené verze

Každému vyhovuje jiná délka cvičení a rituálů. Než se jich po narození potomka vzdát, nebo je odložit, dokud si neurvete trochu času k tomu, abyste je provedla formálně přesně, je lepší si je zkrátit. Například já mám oblíbenou dlouhou modlitbu doplněnou prací s dechem. Ta může trvat až deset minut. Nedokáži se deset minut plně zkoncentrovat s cvrčkem v klíně – nicméně ta modlitba vrcholí čtyřmi rychlými nádechy a to si většinou mohu dovolit udělat. Když mám čas na plnou verzi, ráda si ji udělám, když ne provedu několikrát denně zkrácenou. Naučila jsem se v té zkrácené, čtyřnádechové najít význam a ozvuk celé té modlitby. Z většiny cvičení může být vydestlilována podstata, chcete-li klíčové složky a myslím si, že je lepší udělat vědomě a soustředěně zkrácenou verzi, než čekat dlouhé týdny na dokonalé načasování potřebné pro dlouhou verzi cvičení či rituálu. Mně se podařilo po měsících opakování, soustředění a praxe získat z krátké verze přesně tu energii, co z dlouhé.

3. Vytvořte si myšlenkové spouštěče

Spánková deprivace ranného rodičovství způsobuje výkyvy naší soustředěnosti mezi dokonalou a hlubokou příčetností až úplnému zamlžení vnímání. Je tak těžké udržet si pevnou půdu pod nohama. Zvláště, když se Váš denní režim mění týden co týden. To jsou chvíle, které si nejvíce chceme zapamatovat a bylo by smutné je prošvihnout. Budhisté vnímají drobnosti života jako příležitosti k jeho uvědomování si („sekat dříví, nosit vodu“) a to my můžeme také.

Když si plánujete rozvrh s dítětem, vyberte si úkol, který se bude pravděpodobně opakovat (praní a skládání dětského prádla, atd. …) a nastavte si záměr, že budete v těchto chvílích prožívat uvědomnění si daného okamžiku. Nastavte si tyto úkoly jako spouštěče Vašeho uvědomování si posvátnosti všehomíra.

4. Dodejte význam opakujícím se událostem

Kromě používání pravidelností režimu s dítětem k posílení Vašeho uvědomělého prožívání přítomnosti, můžete tyto úkony využít i ke krátkým cvičením či modlitbám. Učiňte tyto chvíle jádrem chvějícího se, živého duchovna. Například pokaždé, když jsem přebalovala, poslala jsem modlitbu, kéž jsou všechny bytosti šťastny. Při každém krmení jsem vydechla vděčnou poděkování za to, že mám dostatek jídla. Když jsem si myla ruce, prosila jsem za to, aby byly z mého života a z životů ostatních odstraněny překážky.

5. Pěstujte spojenectví

V těhotenství Vás může blíží se čas rodičovství ponouknout k tomu, hledat nové entity, se kterými byste mohla kráčet svou novou stezkou. Je nejlépe s těmito vztahy začít, dokud ještě máte čas provádět zasvěcení, skládat obětiny a rozvíjet vztah nového spojenectví. Je to také dobrý čas připravit ty, se kterými již máte dohody ustaveny, že do nich vstoupí dítě.

Jestliže jste ještě nepracovali s kultem Předků, doporučují Vám to zvážit. Jak jsem již psala jinde o svých potížích přiblížit se Předkům dokud jsem neměla dítě. Jak bych si teď přála, abych začala v těhotenství, dokud jsem ještě měla více času soustředit se na tyto věci! Cestu Předků považuji za živou a hodnotnou praktiku a jsem moc ráda, že jsem na ní pracovala se svou dcerou již od jejího útlého dětství. (Chcete-li vědet víc o práci s Předky, přečtěte si Weaving Memory od Laura Patsouris.)

6. Učiňte svou praxi dětemodolnou

Zabezpečte před dítětem svůj oltář. Ano, některé věci budete muset odstranit, některé posunete do vyšších poliček. Udělejte si tyto změny dopředu, ať se Váš oltář nemusí měnit, až se bude měnit všechno ostatní. Navrhněte si oltář tak, abyste ho mohla používat s kojencem na ruce a buďte připravena ho přizpůsobovat tomu, jak Vaše dítě poroste. Když byla dcerka maličká, seděly jsme a prováděly společné zírání do plamene, teď už je svíce z dosahu a na všechny mé nástroje, které mám na oltáři, může mé batole bezpečně sahat. Brzy tam přibudou její magické nástroje.

Přizpůsobte své rituály tak, aby byly dětemodolné. Tím nemyslím jen to, aby byly bezpečné, ale aby je do sebe začlenily. Zařiďte si své rity tak, aby tam mohlo Vaše nemluvně, nebo batole přispět tak, jak zatím zvládne. Vytvořte způsoby, jak je začlenit do magie. Nechte je s sebou sedět v kruhu. Později budete mt spoustu času na soukromou, komplexní a dospěláckou magii; nyní využijte jedinečnost jejich prvních dní a týdnů a provozujte své Řemeslo se svým dítětem po boku.

7. Začněte si psát pětiletý deník

Toto vyžaduje naštestí jen velmi málo přípravy v těhotenství. Prostě si kupte nebo vyrobte pětiletý deníček (Já používám Evernote). Začněte si ho psát již v těhotenství a pokračujte, dokud se Vám bude chtít. Tohle není deník typu „Můj milý deníčku…“, kde si čas od času vyléváte myšlenky a city. Do pětiletého deníku zapisujte pár vět (či odstavec) denně. O tom, jak den probíhal, co nejdůležitějšího se v něm událo. Je to perfektní způsob, jak zachytit přelomové okamžiky v životě. Vašeho dítěte, poporodní pocity, události a změny v rodině atd.. Denní zvyk zapsat si rychlé shrnutí zabrání tomu, aby se Vaše dny slily v nevýrazný celek a umožní Vám vysledovat vzory ve Vašem chování nebo v chování Vaší ratolesti. Zachytíte každý jeden den a je zábavné se třeba vracet v čase o rok a porovnávat to, čím jste žila, se současností.

Během těchto několika prvních měsíců jsem si možná nezvládla umýt vlasy více než dvakrát do týdne, ale přeze všechny změny, emoce a vyčerpání jsem se díky svým duchovním nástrojům, přizpůsobeným mému novému mateřství, udržela nad vodou. Povzbuzuji Vás – ať už jste ta těhotná, nebo ten netěhotný z nastávajících rodičů, využijte plně těchto devět měsíců a donoste v sobě silné a flexibilní duchovní zvyky.

Kira Nuit je spisovatelka, šprtka, textilní umělkyně, čarodějka a matka. Snaží se žít jednoduchý a naplńující život, ve kterém snoubí všechna svá já – to zahrnuje i přijít na to, jak se vzorně postarat o svou batolící se dceru a zároveň se zvládnout pravidelně koupat. Více o tom píše na Earth Mama Prime.