Meditace v období těhotenství

Autor: Jackie Singer, Publikováno 29. listopadu 2011

Zdroj: Paganfamilies

Birthrites

Napojte se v meditaci na své dítě

V prvních týdnech těhotenství, bez ohledu na to, jak dramatické změny probíhají v matčině těle, je přítomnost nové bytosti velmi těžko vnímatelná. Já sama v těchto raných a nejistých dnech cítila, že chci dosáhnout na duši dítěte a vyjádřit tiché přivítání a pozvání, aby se usadilo. Tento přístup je zcela odlišný od způsobů, jaké jsou používány v současné prenatální péči. V dnešní době je jediný kontakt s dítětem v tomto období skrze testy a screeningy. Chtěla jsem, aby má první komunikace s plodem byla: „Ahoj a vítej!“ Raději než: „Jsi normální?“ Tak jsem kontaktovala dulu a ta mi představila jiný způsob, jak kontaktovat miminko. Jedná se o citlivou komunikaci, spíše než objektivní “snímání”. Duly pracují bok po boku s porodními bábami a podporují ženy jak emocionálně, tak prakticky v průběhu těhotenství a porodu. Já sama jsem zjistila, že když s dulou pracujete, získáváte ucelenější přístup.

Tuto meditaci mě naučila má dula a já ji dělala v průběhu celého těhotenství:

Pohodlně se usaďte a nechte Váš dech, aby získal rytmus. Položte si ruce na bříško a koncentrujte se na vnitřek vaší dělohy. Potichu pozdravte a přivítejte miminko a řekněte cokoliv, co si budete přát o tom, jak vnímáte jeho příchod. Představte si dělohu jako místnost a představte si, jak ji připravujete, stejně tak, jako byste připravovala pokoj pro hosty. Utřete prach, přineste čerstvé květiny, zapalte svíčku, cokoliv, co Vám intuitivně přijde správné.

Zeptejte se miminka, jestli něco nepotřebuje, a jen čekejte na odpověď. (Můžete slyšet slova či mít vidinu, nebo třeba jen intuitivně vnímat povahu odpovědi.) Můžete se zeptat, jaké má pocity ohledně ultrazvuku nebo dalších testů, o kterých uvažujete. Tuto příležitost můžete taky využít k tomu, abyste miminku vysvětlila, co se bude dít a na co vše se má připravit. Ke konci těhotenství se můžete zeptat, jestli miminko potřebuje něco k tomu, aby bylo připraveno na porod. Dokončete konverzaci a vraťte se k tichému dýchání. Až budete připravená, otevřete oči a protáhněte se.

Pokud jste nic necítila nebo nepřijala žádnou jasnou zprávu, nezoufejte. Někdy jen otázání se může samo být objasněním, protože to, že se ptáte, znamená, že uznáváte, že vaše dítě má svůj vlastní pohled na svět. Nicméně pokud máte skvělou intuici a odpověď přijde jasná a silná, nezapomeňte si jí opravdu vážit. To totiž vytváří důvěru a respekt mezi matkou a dítětem.

Vědomé vnímání konce prvního trimestru

Po prvních 12 týdnech těhotenství je malý plod už úplně vyvinutý a těhotenství je tak mnohem bezpečnější. Je to, jako by již bylo rozhodnuto, zda vztah mezi matkou a dítětem vydrží. V naší současné společnosti je toto většinou období, kdy veřejně oznámíme těhotenství. Tradiční kultury vnímají tento přechod mnohem poetičtěji. Čínská tradiční medicína věří, že “Shen”, tedy duše dítěte, se stěhuje do plodu přibližně ve věku 3 měsíců. V akupunktuře se v tomto období moxuje bylinami bod nazývaný „Host do domu“, který podporuje dostatečnou výživu těla. Australští Aboriginci věří, že duše nevchází do plodu do té doby, než žena ucítí první kopnutí od nenarozeného dítěte. Za dobu početí se považuje doba, kdy dětská duše Země vstoupí do dělohy a probudí plod k životu svým zpěvem.

My jsme s partnerem na konci třetího měsíce u prvního těhotenství koupili velkou svíci se třemi knoty. Zapálili jsme jeden za mne, jeden za partnera a jeden za naše nenarozené dítě. Je to velmi jednoduchý způsob, jak zaměřit naši mysl na růst rodiny. Občas jsme jen tak seděli pár minut v tichu, můj partner za mnou a svíčka přede mnou a vstřebávali jsme novou realitu. Většinou jsme si potom povídali a vždycky jsme se dostali až k jádru věci a to nás sbližovalo. Musím se přiznat, že u druhého těhotenství bylo mnohem složitější si udělat čas, nehledě na to, že svíčka se čtyřmi knoty, jak se zdálo, vždy vedla k velkému množství roztékajícího se vosku. Alternativním způsobem, jak si řízeně uvědomovat tuto událost, může být například poděkování a obětina na nějakém speciálním místě, obzvláště pokud jste před těhotenstvím žádali o požehnání plodnosti.

Meditace v kruhu podpory

Není to jen matka, kdo pociťuje potřebu podpory v těhotenství, otec se také vyrovnává s novou zodpovědností a může mít pocit, že se po něm požaduje mnoho neznámých věcí. Následující meditaci mě naučila má učitelka Sufi a jedná se o meditaci  zaměřenou na potřebu podpory obou rodičů v období, kdy se připravují na rodičovství. Tuto meditaci je možné provádět kdykoliv v průběhu těhotenství. Samozřejmě ji můžete provádět i sama, pokud Váš partner zrovna není k dispozici nebo neprojevuje o tuto techniku zájem.

Posaďte se naproti sobě tak, aby bylo miminko mezi vámi, a pokud je vám to příjemné, držte se za ruce. Dejte si pár minut na to, abyste se uklidnili, a začněte pozvolna s rytmickým dýcháním. Vnímejte se navzájem, vnímejte dech svůj i dech partnerův. Poté zaměřte své vědomí na Vaše srdce a na otevírání srdce Vašeho partnera. Po chvíli se oba zaměřte do děložní oblasti matky a na dítě, které je teď bezpečně mezi vámi dvěma.

Představte si za sebou všechny lidi, kteří vás podporují na Vaší cestě k dítěti. Všimněte si rodičů, prarodičů a předků, ať už jsou naživu, či nikoliv. Pak si vzpomeňte na ostatní členy rodiny, dále blízké přátele a dál rozšiřujte řady lidí a vnímejte, jak se kruh podpory zvětšuje a zvětšuje. Za  všemi si můžete také představit duchovní přítomnost, která obklopuje všechny lidi okolo vás. Můžete ji vidět jako strážného anděla, mocnou bohyni či jako velkou holubici s roztaženými křídly, která vás všechny drží pod ochranou.

Chvíli seďte a uvědomujte si tuto podporu a učte se o ni opřít, jako by to bylo křeslo. Vnímejte také podporující lidi za Vaším partnerem a vnímejte, jak se obě skupiny spojují a tvoří kruh, který Vás oba s láskou obklopuje.

Až budete připraveni, vraťte se zpět k vnímání Vašeho srdce a pravidelného dýchání. Až budete připraveni, otevřete oči. Pokud chcete, můžete si namalovat obrázek, abyste vyjádřili, co jste viděli nebo cítili. Můžete použít tužky či pastelky, cokoliv vám bude vyhovovat.

 

O autorovi:

Jackie Singer je autorkou knihy Rituály zrození – Rituály a oslavy plodného období, publikováno u Permanent Publications. Žije v Oxfordu, Anglii s manželem a dvěma dcerami, je muzikantka, vypravěčka a zabývá se hledáním nových cest a způsobů pro přechodové rituály a hledáním cest k duchovnímu životu. Jackie začala nedávno pracovat na její druhé knize.

Překlad Kateřina Erbenová 2014