Matýskova stezka u Prachatic

Na jih od Prachatic je obec, která se jmenuje Zbytiny. Když přijdete ke kostelu, najdete začátek pohádkové trasy, která se nazývá Matýskova stezka. Celá trasa je vyprávěním příběhu, kde se vyskytují pohádkové a mýtické bytosti. Setkáte se s Černobogem, čarodějnicí, vílou Gabretou a dalšími. Budete možná překvapeni, jak moc je celá stezka pohanskou a čarodějnickou tématikou plná. A protože vás o to překvapení nechceme připravit, neprozradíme vám o postavách více.

rod3Stezka obsahuje různé úkoly, z nichž některé v podstatě učí děti jednoduchou sympatetickou magii na celkem jasně pochopitelných příkladech. Je nádherně výtvarně provedená a není nijak náročná. Vede do kopce, nabízí pár výhledů do krajiny a obsahuje také odpočívadlo v podobě domku pohádkové babičky bylinkářky.

ROD1Celkem po ní tam a zpátky ujdete něco málo přes tři kilometry. Vhodná je pro děti cca od dvou let, ale ty starší si z ní pochopitelně vezmou více. Navíc celý příběh a úkoly jsou chytře vymyšlený tak, že lze dětem interpretovat i jako pohádka, i jako něco trochu víc…

Některé sochy podél trasy jsou tak krásně provedené, že přímo vybízejí k drobným obětinám. Trasa vás i děti naučí poznávat některé léčivé bylinky. Rodiče se dozvědí něco málo o historii zdejších míst a o něco o smutném osudu mnoha samot v Pošumaví. Proč jich bylo tolik opuštěno.

rod2Stačí tedy dojet do obce Zbytiny, najít kostel sv. Víta a první cedulku s šipkou ukazující Matýskovu stezku. Zbytek obstarají cedulky a devět krásných tématických zastavení. Na své si přijdete i pokud se věnujete geocachingu nebo letterboxingu. Uvidíte krásné louky, lesy, kopce a výhled na Boubín.

Přejeme krásný výlet.