Jaká byla podzimní rovnodennost

img_1213

Autor: Žabka

Oslavu podzimní rovnodennosti jsme v souvislosti s jablečnou sezónou naplánovali plnou jablek. Nakonec se nás na jihu Čech sešlo jen deset, pět dospělých a pět dětí. Zato nám přálo počasí, a tak byl den plný slunce spíše milým rozloučením s létem, než vítáním přicházejícího podzimu. Starší děti se dokonce nenechaly odradit nepříliš teplou vodou a šly se cachtat do rybníka.

Nasbírali jsme plné koše jablek, které jsme po očištění od hlíny, do které napadaly, za významné pomoci dětské práce (každé dítě chtělo předvést, jak je silné, a že aspoň chvíli samo zvládne točit klikou drtičky jablek) jsme vylisovali jablečný mošt. Po nutné mnohokrát opakované kontrole kvality jsme ho uznali způsobilým k rituálním účelům.

Před samotným rituálem bylo ještě potřeba dobře natrénovat pouštění bublifukových bublinek. Děti z několika barevných náplní namíchly tu jedinou správnou barvu pro rituál (ale protože se nedohodly, bylo jich hned několik). Po tréninku na malých bublinách jsme se pak mohli vrhnout na tvoření velkých. Všichni účastníci prokázali nezpochybnitelný talent. Když byla z lahve s bublinovou směsí vyždímána poslední kapka, nastal čas pro chvilkové zklidnění.

Povídali jsme si o Meluzíně (můžete se podívat na článek o ní) a pak se připravovali na náš malý rituál, který proběhl vzápětí. Při něm jsme poděkovali za úrodu, symbolickými dary byly tematicky jablečný mošt a křížaly. Poprosili jsme Meluzínu, aby od nás odfoukla nepěkné věci, které nás tíží, a pak jsme k sobě přivolali radost (zhmotněnou pomocí bublifuků). Po rituálu nám ještě zbyla chvíle času, abychom mohli hodovat na připravených (nejen) jablečných dobrotách při malé hostině.

Pokud se k nám při příští akci budete chtít přidat, sledujte tyto stránky, třeba se potkáme už o Samhainu, bude li to vůle bohů 😉