Čarodějnictví a těhotenství

Autor:  Patti Wigington

Zdroj: About.com: Paganism/Wicca

Pregnancy

Předmluva: Článek je vlastně jednou z odpovědí na otázky, kterým se věnuje sekce Paganism/Wicca na stránce About. com. Proto začíná slovy „Čtenář se ptá…“ A jelikož nám přišlo, že téma může být pro nastávající maminky zajímavé a že je pojato velmi prakticky a věcně, rozhodli jsme se tuto odpověď přeložit jako samostatný článek. Jak napovídá jeho pojetí i název, vychází z tradice čarodějnictví, nicméně si myslíme, že jeho hlavní pointa je v podstatě univerzální.

Čtenář se ptá, „právě jsem zjistila, že jsem těhotná, a jeden z mých přátel mi říká, že se musím vzdát své magické praxe, protože by to mohlo ublížit dítěti. Je to pravda? Musím zanechat všech forem rituálu a magie na dalších osm měsíců? “

Víte, dostáváme spoustu e-mailů (zde na About Pagan / Wiccan), které obvykle říkají něco jako: „Můj přítel mi řekl, že toto dělat [cokoliv] nelze, protože by to mohlo způsobit [špatnou věc x, y nebo z]. “ A přesto, nikdo vám zároveň neřekne, proč se [špatná věc x, y nebo z] vlastně stane. Tyto varovné příběhy žijí svým vlastním životem a jsou celé generace lidí, kteří žijí ve strachu z určitých aktivit, a to bez zřejmého důvodu.

Jako vždy, pokud vaše konkrétní tradice říká, „nedělej tohle“, pak to samozřejmě nemáte dělat. Jinak, je ideální používat svůj nejlepší úsudek. Začněme čistě magickým pohledem na věc. Co přesně můžete v magii dělat škodlivého? Pointa je, pokud děláte magii, která by mohla být škodlivá pro nenarozené dítě, je docela možné, že tato magie je škodlivá také pro vás. A pokud je to ten případ, potom se stejně uplatní okřídlené rčení, že šlapete do lejna.

Ve většině magických systémů se naučíte velmi rychle základy psychické sebeobrany, jako je uzemnění nebo psychické bariéry. Především je pak třeba vědět, pokud děláte něco, co je škodlivé na magické úrovni, pak to bude škodlivé bez ohledu na to, zda jste nebo nejste těhotná. Takže pokud nevyužíváte základní techniky magické sebeobrany, tak byste měli.

Na druhou stranu je třeba říci, že to, co většina lidí považuje za magickou praxi je málokdy nebezpečné, a to bez ohledu na to, zda hovoříme o magické nebo profánní úrovni. Například dělat rituál na počest Bohyně ve své tradici by mělo být naprosto v pořádku – pokud to třeba není Bohyně, která ráda požírá děti. Ani přímo magie, například k získání peněz, neublíží ani vám ani dítěti. Je sice pravda, že těhotenství asi není nejlepší doba na to rozhodnout se, že se chcete naučit invokovat duchy nebo živlové entity, ale většina lidí v pohanské komunitě těmito věcmi stejně mnoho času netráví, takže je to poněkud bezpředmětné.

Jednu věc ale je třeba mít na paměti, a sice že je třeba udržovat své tělo zdravé – buďte v průběhu těhotenství opatrní s bylinkami a éterickými oleji, protože celá řada z nich může způsobit komplikace. Kromě toho není moc co řešit.

Další způsob, jak se lze dívat na tento problém, je čistě praktické hledisko. Před třemi nebo čtyřmi sty lety v době, kdy se antikoncepce omezovala na „Promiň, dnes ne,“ ženy strávil hodně času těhotné. Kojenecká úmrtnost byla vysoká, a tak nebylo nijak výjimečné, když byly ženy těhotné třeba každý rok. Pokud některé ženy praktikovaly čarodějnictví, bylo by pro ně smysluplné devět z dvanácti měsíců nepraktikovat?

Sotva.

Takže proč nevyužít čarodějnictví a těhotenství, a najít způsob, jak tato kouzla spojit? Těhotenství je úžasná doba pro každé ženské tělo – máte zbrusu nový život, roste ve vás! Můžete ho oslavit magickými způsoby:

• Přineste oběti Bohyni plodnosti a porodu za účelem dobrého reprodukčního zdraví.

• Umístěte na oltář obrázky zdravých dětí a nechte hořet fialové svíčky pro posílení ženské energie a síly.

• Těhotenství je období hojnosti – pokud jste přemýšleli o magii pro peníze nebo obecně štěstí, teď je ten správný čas to udělat.

• Udělejte oltář předkům a zeptejte se všech těch, kdo jsou součástí vaší linie, aby dali dítěti svou sílu a moudrost.

• Uspořádejte rituál u příležitosti přípravy nového domova pro dítě.

Také mějte na paměti, že existuje celá řada rituálů, které můžete udělat, jakmile dítě přijde na svět, včetně obřadu pojmenování a požehnání dítěte.

V každém případě, dokud se umíte postarat o sebe, vaše dítě bude v pořádku. Můžete klidně praktikovat, jak jste zvyklí. Mějte ale na paměti, že žádné množství magické praxe není náhradou za řádnou lékařskou péči. Pokud se v těhotenství děje něco mimořádného, konzultujte to prostě se svým lékařem.